Gniazdo kruków

W ubiegłym roku te ptaki wyprowadziły młode w gnieździe wybudowanym obok na skraju boru sosnowego na niezbyt wysokiej sośnie, gdyż - prawdopodobnie - wyższej nie było.   W tym roku założyły zdecydowanie wyżej, ponieważ w przeszłości te ptaki - z uwagi na bezpieczeństwo swoje i piskląt -  budowały swoje gniazda na tak wysokich drzewach. Interesowało mnie dlaczego te ptaki tak uparcie trzymają się tego miejsca. Wszystko wyjaśniłem sobie w czasie wędrówki po dolinie cieku Biała, która znajduje się opodal. Tam bobry wybudowały tamę na dopływie cieku Biała i powiększyły się mokradła i wraz nimi  przybyło zwierząt ( głównie płazów), którymi między innymi chętnie żywią się te ptaki. Widziałem nawet jak kruk odpędzał z pobliskich mokradeł swego konkurenta - bociana.

Na zdjęciu, które wykonałem pod koniec czerwca, widać trzy młode ptaki, które opuściły po raz pierwszy gniazdo 11 maja. Teraz czasami do niego wracają, ale coraz rzadziej.

Kruki występują również w Tatrzańskim Parku Narodowym. Tam widzieliśmy takiego ptaka na wysokości ponad 2000 m w Tatrach Zachodnich.

Do strony głównej